• İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
  İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
 • Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
  Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
 • İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
  İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
 • Nâzım Tektaş ile Mülakat
  Nâzım Tektaş ile Mülakat
 • Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
  Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
 • Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
  Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
 • Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)

YAZARLARIMIZ

Büşra Cansız
Büşra Cansız
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2022, Salı 08:02 - Son Güncelleme: 4 Kasım 2022 Cuma, 05:17
Font1 Font2 Font3 Font4
Fotoğraflar ile İtalya 1

 

BÖLÜM:1 ROMA-NAPOLİ

 

Bir İtalya rüyası diye çıktık yola, yol götürdü bizi güneyden kuzeye tarihi diyarlara. Yolun sonunda gördük ki tatlı rüyamızı çok da abartmaya gerek yokmuş, hakikate uyandık böylece. Nasıl bir hakikat mi?

 

Öncelikle bambaşka iki İtalya gördüm. Roma’nın adeta ülkesini ikiye bölercesine bir sınır bölgesi oluşturduğu coğrafyada, Kuzey ve Güney olmak üzere çift kutup bulunmakta. Sicilya’ya kadar inmemiş olsam da Napoli kıyılarında gözlemlediğim Güney İtalya; daha sıcak, daha renkli ve çok daha ucuz. İnsanları ise daha bir güler yüzlü ve çok daha rahat.

 

Campania bölgesinin başkenti olan Napoli; pizza, Pompei ve Maradona kelimeleriyle özdeşleşmişti benim için. Gittiğim zaman da farklı bir Napoli görmedim açıkçası. Şehrin merkezi olan “Piazza de Plebiscito” diğer meydanlar kadar gösterişli ve canlı olmasa da bu küçük meydanı sevdim. Denizlere inen sokaklara karşı her zaman bir zaafım olmuştur zaten.

 

Pizzanın doğduğu yer olarak bilinen Napoli’de ilk İtalyan pizzası deneyimini yaşadım. Napoliten pizza olarak da literatüre geçen pizza; domates sosu, taze fesleğen ve mozzarella peynirinden yapılma yani bildiğimiz pizza margherita.  Bu üç malzemenin rengi ise İtalyan bayrağını temsil etmektedir. İnce hamuruyla oldukça yumuşak olan pizzada, domates ve peynirin kalitesi ile lezzetli bir açılış yapmış olduk.

 

Napoli’den yukarı çıktığımız zaman kuzey ve güneyi birbirine bağlayan en sanatsal başkent Roma ile tanışma şerefine eriştik. Adeta bir açık hava müzesi olan Roma’da her sokak bizi tarihin ve sanatın derinliklerine sürükledi.

 

Romus ve Romulus adlı ikiz kardeşlerin entrikalar üzerine kurmuş olduğu şehir, aynı İstanbul gibi 7 tepe üzerinde yer almaktadır. İstanbul’dan farklı olarak ise bu şehrin tepelerine kurulan o muhteşem tarihi eserler günümüze olduğu gibi gelip korunabilmiş! Meydanları, çeşmeleri, kiliseleri, heykelleri ve antik kalıntıları olduğu gibi sergileyen bu tepelerden şehre bakmak bir masal gibi. Panteon, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum, Aziz Petrus Bazilikası ve tabii ki başlı başına Vatikan… Dar sokaklardan ilerlerken, saptığınız her köşede antik bir masalın içinde buluyorsunuz kendinizi. Masalın prensini bulmak için Trevi Çeşmesi’ne paramızı da attık tabii ki…

 

Napoli’de pizzadan bahsetmişken, Roma’da da tiramisu ve dondurmadan bahsetmek gerekir. Gerçi dondurma dememize bozuluyorlar doğru tabiri ile “Gelato.” Yani bir dondurmadan çok daha fazlası. Gerçekten de öyleydi yoğun bir lezzet ile çikolata ve meyvelerin gerçekten tadına vardım. Tiramisu için aynısı diyemeyeceğim ama. Bildiğimiz tiramisuydu.

 

Roma’dan yukarı doğru devam ederken yavaş yavaş Kuzey soğukluğunu hissetmeye başlıyorsunuz. Bu soğukluk hem gerçek manada hem de mecaz manada kendini gösteriyor. Ancak havası doğru olsa bile Toskana bölgesini mecaz kısmından ayrı tutuyorum. Keza benim için İtalya’nın kalbi burada attı. 

 

Napoli

 

 

 

 

 

 

 

 

Roma

 

 

 

 

 

 

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN