RÖPORTAJLAR
 • İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
  İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
 • Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
  Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
 • İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
  İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
 • Nâzım Tektaş ile Mülakat
  Nâzım Tektaş ile Mülakat
 • Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
  Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
 • Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
  Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
 • Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)

Gitmek Üzerine
Eklenme Tarihi: 7 Ekim 2022, Cuma 18:47 - Son Güncelleme: 7 Ekim 2022 Cuma, 18:47
Font1 Font2 Font3 Font4Gitmek Üzerine
Türkan Kafkas

 

İnsanın en büyük talihsizliklerinden biri de kendi değerini bilmemesidir. Ve de bilmediği gibi kendisine verilen değerin farkında olmamasıdır. Gerek Yaratıcının gerekse yaratılanın verdiği değerden bihaber yaşamasıdır.

 

Gitmek var, gitmek var. Kimi yaşarken gider kimi mana âlemine göç ederek, gönül beraberliği olan sevdiğinin derdiyle dertlenen babayiğitler giderken yeniden doğar yaşamınıza gönlünüze. Yeni kapılar açar, yollarınıza güller saçar. Bu gitmelerin gitmek olmadığını anlarsınız. Fiziki ayrılıklar geçicidir, hayatta iken size verdiği değeri, yaşamınıza bıraktığı değerlere sarılırken daha iyi anlarsınız, o hep sizinledir.

 

Burnunuzun direğini sızlatan hasreti vardır öylece, buna razı olursunuz, çünkü gelmeler ve gitmeler keyfi değildir, bilirsiniz. Öyle bir gitmektir ki, kılıç kınından çıkar, verdiği değer bir şimşek gibi çakar gönlünüzde, bütün çabaları emekleri nihayet yerini bulur, gönül yoluna bir halı serer gibi belirginleşir söyledikleri, sendeki yerini bulur. Bir ömür yüreğinde sana karşı duyduğu sorumluluk duygusu bir kandil gibi yolunu aydınlatır. Buydu demek istediği buydu taşıdığı kaygı verdiği emek buydu dersin. Şimdi taşlar yerine oturdu yolunu bulman gerek, öyle bir gerek ki, "Seven sevdiği ile beraberdir "sözü ile anlatana anlayan olarak kavuşma ümidi ve duası vardır. Tadı damağında kalan muhabbetin muhataplığını kaybetmemek için gayret lazımdır. Bunca kandil yanmışken anlamamıştın yeterince; o halde bir anlayan olarak kavuşmak, nitekim anlatan olarak da gitmek lazım gelir bir taraftan, gitmeler gitmek değildir diyebilmek de… Hakeza lisanı hal ile.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!